Rozhovor s kapelou ZRNÍ

zrni.jpg

Rozhovor  se známou kapelou ZRNÍ. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 10.3.2016 v M-klubu  Otázky pokládá dvojice Katka a Katka

 

Podle čeho vznikl název kapely?

Před víc jak patnácti lety, to jsme tehdy byli ještě jenom tři a nehráli jsme jinde než na ulici, jsme jednou jeli takhle hrát do Celetný do Prahy a stopli jsme si traktor. Řidič otevře dveře a pošle nás, ať si lehneme nahoru na valník. A ten byl plnej zrní. No a takhle jsme na něm vleže v největší euforii jeli do Prahy, hrát do klobouku. Řekli jsme si, že by se tak mohla jmenovat naše kapela.

S timhle názvem jsme se pak dlouho potýkali. Myslim, že nám to hodně komplikoval, že to hází někam do agrorocku, punku, nebo tak něco, ale my si řekli, že se ho nevzdáme a uděláme z něj dobrej název kapely.

 

Jak jste začali s hudbou?

S hudbou začal každej z nás nějak sám, rodiče nás k tomu všechny vedli, takže jsme chodili různě do zušek. To byl základ. Vesměs vážná hudba. No ale k tomu nás pak v pubertě všechny začala bavit hudba šedesátejch let, fascinovali nás hipíci, beatníci, dobrodružnej, svobodnej život, cestování, hledání, tvoření. Když jsme se pak na gymplu potkali, byl sen mít kapelu a žít svobodně, pro všechny společnej. Všude kam jsme šli, jsme pak i hráli, hodně jsme stopovali. Po celý Evropě, vandrovali jsme po Čechách a v každym městě jsme hráli, do klobouku, nebo jenom tak. Takhle to začlo a jsme spolu doteď.

 

Podle čeho, vybíráte názvy svých alb?

Vždycky to nějak přijde. Děláme desky tak, aby dávaly smysl jako celek, aby měly svuj koncept. Název to vždycky nějak zastřešuje...

 

Jaký je to pocit, být už 15.let na scéně?

Je to sranda a pořád stejná výzva. Pořád stejně nás to fascinuje a baví. Pořád vidíme nějakej horizont daleko před sebou. Hledáme cesty, jak co nejpřiléhavějš vystihnout svý existování na týhle planetě.  Chceme lidem předat něco, co nacházíme a u toho si hrát, užívat si společný tvoření. Teď mě napadá, že možná právě ta hravost, je nakonec to hlavní sdělení. Che, perpetum mobile.

A je skvělý, že se můžeme živit tim, co děláme nejradši. Nás to baví, lidi to baví, to je taky perpetum mobile. Ideální stav :) Jsme rádi, že jsme v to v těch spoustech prvních let věřili a šli za tim.

 

Zpíváte hlavně česky nebo se nebráníte i angličtině?

Zpíváme česky. Je to pro nás podstatný. Vnímám to tak, že bejt v písničkách co nejblíž něčemu základnímu v sobě, jde jedině mateřskou řečí, když už vůbec řečí.

Jiná situace ovšem nastává, pokud chcete oslovit i lidi, kteří vaší řeči nerozumí. Teď zrovna jsme tak pár písniček přezpívali i do angličtiny. Chceme zkusit dostat se i za hranice a bejt připravený. V zahraničí nám přijde dobrej model zazpívat na koncertě pár věcí v angličtině, aby posluchač tušil, o čem naše texty jsou, a jinak nechat většinu koncertu v češtině. To podstatný je stejně hlavně energie, která je stejná v hudbě i v textu. Jazyk je jenom bonus.

 

Co plánujete v nejbližší době? (Kromě koncertování)

Právě pracujeme na nový desce. Zkoušíme, hrajeme si, hledáme. Jsme většinu času ve zkušebně.

 

 

Jak jste se dostali k myšlence hraní na ulici?

Začínali jsme tak, o tom už jsem tady mluvil. No a teď, když už máme takovýhle velký výročí, jsme se k tomu zase chtěli vrátit. Takový uctění kořenů. Zároveň cejtim, že to je pro nás hodně přínosný. Na ulici je to uplně jinej svět, než na koncertě. Písničky se ozvou v uplný nahotě a musej ukázat, co v nich je. Objevujem při tom jejich nejsyrovější základ. Líbilo by se mi, ohrát si na ulici i věci z připravovaný desky, dřív, než je nahrajem i se všema mašinkama, elektronikou, zvukem...

 

Vaše texty jsou povětšinou až depresivní, ale přitom na pódiu působíte velmi radostně, čím to je?

Texty píšu já, tak odpovim za sebe, ačkoli myslim, že kluci to viděj podobně. Nevnímám naše texty depresivně. Depresivní je pro mě třeba nuda, skepse, apatie. Zpíváme i o drsnejch, nebo těžkejch věcech, ale vždycky je v tom fascinace životem.  Pro mě je důležitý životní pochopení, že i to zlý, smutný a těžký je důležitý a děkuju za to, protože mě to učí, posouvá a dává mi to kontrast. Díky zimě může bejt jaro. Krása je až díky ošklivýmu krásou. A tak jsou naše texty nakonec vlastně vždycky radostný.

 

Kdy se můžeme dočkat nějakého videoklipu a na jakou píseň bude?

Rádi bychom v květnu vydali singl k nový desce. I s videoklipem.

 

Jak si vybíráte vzhled vašich bookletů?

To je vždycky na výtvarníkovi, kterýho oslovíme. Obal nám dělali Šimon Vejvančický, Štěpánka Bláhovcová a teď u posledních dvou desek Aleš Fulín. Všichni to jsou naši kamarádi, souzníme s nima lidsky a líbí se nám, co tvořej. Všichni nám udělali z našeho pohledu krásný, výstižný booklety!

Booklet desky je pro nás důležitej. V době stahování mptrojek z netu totiž vnímáme jako důležitý, vytvářet výrazný, zajímavý fyzický nosiče, který bude mít člověk chuť si koupit, mít v ruce.

 

Jak se vám hrálo na Colours of Ostrava a jaký to byl pocit stát na stejném pódiu jako třeba Björk?

Byl to obrovskej zážitek. Jeden z největších. Hrát pro víc než 25 tisíc lidí, ještě přímo po Björk, ještě s filharmonií v zádech... Jsme Colours vděčný za tak krásnou příležitost! Užili jsme si to. Byl to splněnej takovej ten klukovskej sen.  I can't get no satisfaction.

 

Otázka od M: Z každého vrcholu kopce je vidět do krajiny na poklidné roviny, údolí, další strmější kopce a hory. Co Vám takový pohled přináší?

Fascinaci, dojetí, mír, chuť na pivo. Do teď jízda, před náma další.

 

Když máte písničku “Rychta” máte v plánu se stavit do místní hospůdky “Rychtář”?

To bychom asi měli co? Třeba je tam pro nás skrytej vzkaz. Na zdi na záchodku. Musim bejt při čurání bystrej. Nikdy nevíš. You don't want to miss the boat. You have to be very careful. You might be staring at Van Gogh's ear.

 
« Zpět


Naposled upraveno 19.8.2017 20:24:54  uživatelem baros, zobrazeno: 1337×
rss

mklub.pngaktuálně

Sobota 19.8., 19:00
Zámecká terasa
titulní obrázek akce PÍSNIČKY DIVADLA SCHOD
         

Více

phone.pngkontakt

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, příspěvková organizace
Komenského 1
757 01 Valašské Meziříčí

 

Marek Baroš,
tel.: 607 029 949,
email: baros@kzvalmez.cz

 

Hudební dramaturgie: 

Matěj Bezděk
tel.: 604 110 768
email: bezdek@kzvalmez.cz 
 

Předprodej
Po-Pá 9.00 - 17.00 hod.

v Informačním centru na zadním nádvoří zámku Žerotínů

tel.: 571 684 558,
email: predprodej@kzvalmez.cz

 

facebook logo

 

 

 

 

Více 
 

mapa stránek © 2017, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí