EKVÁDOR NA DLANI

Markéta Pišková
Sobota 3.11.2018 19:00 - Café Tukan
Vstup dobrovolné.
image

Nejen environmentální přednáška o budování soukromých přírodních rezervací v Ekvádoru.


-       životě v Ekvádoru, o zkušenosti života „ve 3. světě", která  ve svém důsledku dovoluje člověku odstup od své vlastní kultury a zcela zásadním způsobem proměňuje způsob vnímání i prožívání světa

 

-      své vlastní zkušenost s dobrovolnictvím, dobrovolnictví = dle nás udržitelný turismus 3. tisíciletí, přispívá k zachování rovnováhy na obou stranách zeměkoule

 

-       připomenout si 2. výročí od zemětřesení v Ekvádoru (16. 4. 2016), které jsme někteří osobně prožili a kvůli němuž jsme založili iniciativu Global Volunteer Office (GVO). Přejeme si veřejnost seznámit s touto iniciativou, která propojuje Česko s Ekvádorem v tomto smyslu: spravujeme spolu s Ekvádorci soukromou přírodní rezervaci a biokoridor Cordillera del Bálsamo (celk. rozloha cca 20 000 ha) rozkládající se na pobřeží Tichého oceánu, přímo na starověké stezce původních tamních obyvatel „La Ruta de los Caras", cca 5 km od města Bahía de Caráquez. GVO jako nástroj s dlouhodobou perspektivou, spojuje v sobě několik aspektů:


Proč Bahía de Caráquez a její bezprostřední okolí?

 

-       Jedná se o tzv. „kolébku Ekvádoru", tj. důkazy hovoří již o 5000 letech souvislého života na jednom místě.

 

-       Nedaleká přírodní rezervace a pohoří Cordillera del Bálsamo zahrnuje unikátní a zároveň jeden z nejohroženějších ekosystémů světa.

 

−    suchý tropický les (spolu s oceánem jako dalším veledůležitým ekosystémem). Ekvádorská legislativa umožňuje zcela jedinečné nástroje na ochranu přírody. Tato témata by byla v centru zájmu a představení širší veřejnosti spolu s možností, jak se zapojit aktivně do ochrany přírody, tj. možnosti, jak přijet do rezervace jako dobrovolníci a učit se místním specifikům vč. zpracování produktů ze suchého lesa a permakultuře.

 

-       Nachází se v seizmicky aktivní oblasti, z posledního zemětřesení se město ještě zdaleka nevyrovnalo, došlo k masivnímu odlivu obyvatel. Nejenom v rezervaci, ale v samotném městě máme zájem na vybudování kvalitních bambusových domů, které odolají zemětřesení. Přijíždějící dobrovolníci mají možnost se také zapojit do budování a naučit se tradičním technikám stavby těchto domů.Celkově tedy GVO usiluje o propojení ochrany přírody a obnovy oblasti, která má skvělý potenciál, ale po posledním zemětřesení začala značně upadat. Oblast je přitom jako stvořená pro zdravý životní styl, tj. od roku 1999 funguje jako ekoměsto (jediné v zemi), není tu žádný průmysl, čisté ovzduší a je pro ní dominantní úchvatná poloha, kde se slévá Tichý oceán a řeka Chone.

 

 


Krátký medailon:
GLOBAL VOLUNTEER OFFICE, z. s. (GVO)
Jsme spolek, který na Z pobřeží Tichého oceánu v Ekvádoru propojuje ochranu přírody s obnovou oblasti zdevastované několika zemětřeseními (poslední 16. 4. 2016). Město Bahía de Caráquez se svou úchvatnou polohou a nedaleká soukromá přírodní rezervace Cordillera del Bálsamo (cca 20 000 ha) vyzývají širokou veřejnost, aby dobrovolně přispěli svými vlastními silami. Pojďte se aktivně podílet na obnově jednoho z nejohroženějších ekosystémů světa − suchého tropického lesa (spolu s oceánem jako dalším veledůležitým ekosystémem) a pojďte nám pomoct stavět domy z bambusu pro potřebné. Vy, co nemůžete přijet, darujte dobrovolný příspěvek na náš transparentní účet č. 2601460706/2010, z něhož je financován nákup materiálu a pomoc komunitě Bahía de Caráquez. Nesmírné díky patří všem, kteří v tom jedou s námi! Udržitelný turismus 3. tisíciletí přispívá k zachování rovnováhy na obou stranách planety.

 

V rámci cestovatelského podzimu se uskuteční slosování o hodnotné ceny.

Hlavním sponzorem festivalu je firma ROBE lighting – www.robe.cz

 

 Naposled upraveno 1.10.2018 07:44:21  uživatelem bechna,


« Zpětrss

mklub.pngaktuálně

Středa 17.10., 19:00
Premiéra nové hry.
M-klub
titulní obrázek akce Divadlo Schod
   

Více

phone.pngkontakt

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, příspěvková organizace
Komenského 1
757 01 Valašské Meziříčí

 

Marek Baroš,
tel.: 607 029 949,
email: baros@kzvalmez.cz

 

Hudební dramaturgie: 

Matěj Bezděk
tel.: 604 110 768
email: bezdek@kzvalmez.cz 
 

Předprodej
Po-Pá 9.00 - 17.00 hod.

v Informačním centru na zadním nádvoří zámku Žerotínů

tel.: 571 684 558,
email: predprodej@kzvalmez.cz

 

facebook logo

 

 

 

 

Více 
 

mapa stránek © 2018, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí