Hudebně-literární večer s nakladatelstvím Protimluv
Valašskomeziříčské kulturní léto 2017

Hudebně-literární večer s nakladatelstvím Protimluv

4.8.2017

 

 

Revue a nakladatelství Protimluv

 

Již šestnáctým rokem je Protimluv jedním z hybatelů domácí literární scény, ve svých knižních publikacích pravidelně prezentuje jak texty podstatných středoevropských autorů, jakými jsou Tibor Noé Kiss, Janusz Rudnicki, Ryszard Krynicki, István Vörös, Rafał Wojaczek, Adam Zagajewski aj., tak českých básníků. K výrazným autorům spojeným se značkou Protimluvu patří také autoři z Valašského Meziříčí, konkrétně Jiří Měsíc, Martin Skýpala a Zdeněk Volf. Časopis propojuje různé obory umění, hlavní prostor však dává literatuře a výtvarnému umění. Redakce Protimluvu od roku 2007 rozšířila svou činnost o organizaci festivalu ProtimluvFest, mezinárodní literární přehlídku, která je věnována i performanci či hudebním vystoupením a je pořádána každým rokem v říjnu.

 

Vystupující

 

Jiří Macháček (*1970) je hudebník, editor, vydavatel a publicista. V letech 1988—1996 studoval nejprve na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a souběžně pak i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil jako novinář, také jako redaktor volné rozhlasové tvorby Českého rozhlasu Ostrava. Připravil řadu pořadů pro stanici Vltava Českého rozhlasu. Od roku 2002 až doposud je šéfredaktorem revue Protimluv, organizuje každým rokem mezinárodní literární přehlídku ProtimluvFest, věnuje se vydavatelské činnosti Protimluvu, která představuje vedle pravidelných vydání časopisu Protimluv do této chvíli 53 vydaných knižních titulů prózy a poezie. Kromě publicistiky píše také eseje, které byly přeloženy do polštiny a maďarštiny. Intenzivně se zabývá hudbou, tradiční i experimentální, jako houslista spolupracoval či spolupracuje s řadou uskupení — Krraakkk, Mištes, Johanband, Mamalör, Norská trojka a jiné; zpíval rovněž v mužském sboru hebrejských písní Noach. Žije v Ostravě.

 

Martin Skýpala (*1976) se narodil ve Valašském Meziříčí, a je absolventem zdejšího gymnázia. Vystudoval obor Česká literatura na Slezské univerzitě v Opavě (2003). Mezi lety 2005 – 2006 smažil hamburgery ve Velké Británii, před tím i poté se střídavými úspěchy usiloval o to naučit českému jazyku budoucí traktoristy a opraváře zemědělských strojů. Několik let působil jako redaktor ostravské kulturní revue a nakladatelství Protimluv. Oženil se, počal syna, zasadil strom a odstěhoval se do středních Čech. Nyní přebývá v selském stavení v Dřísech u Staré Boleslavi. Na živobytí si vydělává sepisováním článků o sériových vrazích a slavných podvodnicích a je zpěvákem rockové formace Old Galaxy. Poezii publikuje od roku 1998, časopisecky i knižně. Je držitelem ceny Václava Hraběte a autorem šesti básnických sbírek Resuscitace (2000), Lžička medu (2007), Alter Ego (2007), Ruční práce (2008), Příběhy písmen (2010), včetně letošní novinky Noc je na prodej (2017). Jeho básně byly přeloženy do polštiny, maďarštiny, slovinštiny a do několika dalších jazyků. Je příležitostným a jediným přispěvatelem stránek Básně, prózy, haluze na internetové adrese skypaluv.blog.cz.

 

Zdeněk Volf (*1957, Valašské Meziříčí). Žije v Brně-Tuřanech, poblíž Mohyly míru, v jejímž okolí připouští krávy. Stále se však vrací do rodného biotopu Bečvy a Beskyd… Má čtyři dcery, absolvoval SZTŠ, obor veterinární, v Kroměříži a poté mimořádné studium na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, obor český jazyk a historie. Zabýval se judem, jógou, makrobiotikou, ale v Kristových letech přistoupil k obnově křtu z dětství.

Časopisecky debutoval v Brněnském večerníku (1982). Je zastoupen v mnoha sbornících a antologiích, naposledy Nejlepší české básně 2014 (Host, Brno 2014). Vyšla mu pětice básnických sbírek: Řetězy a ptáci (Arca JiMfa, Třebíč 1999), K svému (Host, Brno 1999), Stahy (Petrov, Brno 2003), A mrvě prsteny (Protis, Praha 2007), Až na poslední pohled (Barrister & Principal, Brno 2013)a deníkové zamyšlení Srdcář (Dybbuk, Praha 2008).

K vydání připravil pozůstalost prokletého básníka Oldřicha Ludvy Kozlowského Příběh na rozpálené žíly (Sursum, Tišnov 2007), básnickou antologii na téma zvíře, chlév, dvůr, pastva, jatky Chlévská lyrika (aneb zvířata nám odcházejí ze života) (Sursum, Tišnov 2010) s fotografiemi Jindřicha Štreita, výbor z veršů výtvarníka Petra Veselého Jundrov (Větrné mlýny, Brno 2014) a výtvarnou monografii zemřelého přítele malíře a grafika Ladislav Laštůvka (Pavel Laštůvka, Újezd u Brna 2016).

Příležitostně píše recenze a eseje (Host, Kontexty, Tvar, Weles), spolupracuje s Českým rozhlasem Brno a stanicí Vltava.

 

 

Jiří Měsíc (*1985, Valašské Meziříčí), studoval Anglickou a americkou literaturu nejprve na Ostravské Univerzitě v Ostravě a poté v doktorském programu na Univerzitě Palackého v Olomouci pod vedením profesora Josefa Jařaba. Kromě této literatury a kulturních studií anglicky mluvících zemí se věnuje také vlivům středověké okcitánské a andaluské literatury na vývoj evropské milostné lyriky. Výsledky svého výzkumu prezentoval na několika zahraničních univerzitách a publikoval je v českých i zahraničních odborných periodikách. Do češtiny přeložil práce Ariany Reines, Johna Passe a Gertrudy Steinové a několik operních libret pro festival Ostravské dny nebo Pražské jaro. V roce 2014 mu vyšla kolekce poezie Píseň zamilovaného Misogyna u ostravského nakladatelství Protimluv. Své básnické texty publikuje i časopisecky (Protimluv, Host, Texty, Aluze, iLeGaLiT aj.) V současné době působí na Katedře anglické a americké literatury na Universidad de Sevilla.

 

Hudební doprovod: Lukáš Fojtík, Ivan Fiala, Petr Bainar, Luboš Peml

 

 

 

 

 

Termíny

  • Pá 4.8.2017, 19:00

Místo konání

M-klub

Pořadatel

M-klub