Dopisy Olze

Dopisy Olze

Projekt věnován 85. výročí narození českého dramatika, esejisty, disidenta, kritika komunistického režimu a zejména posledního prezidenta Československa a 1. prezidenta České republiky – Václava Havla. V rámci tohoto jedinečného programu zazní hudba světových i českých autorů, která bude prokládána čtenou korespondencí Václava Havla v podání české herečky Valérie Zawadské. 

Po několik let strávených ve vězení psal Václav Havel své ženě Olze o všedních věcech, dotýkal se však i takzvaných vysokých témat. Posléze si vyvzdoroval na vězeňské cenzuře, že jeho korespondence přerostla v zásadní filozofické a mravní sebevyjádření moderního humanisty a demokrata. Dopisy Olze dávají jedinečným způsobem nahlédnout do myšlenkové dílny umělce, jehož samozřejmá, organická politická angažovanost vedla nakonec až ke křeslu nejvyššího představitele státu. 
 

Účinkují:

Eva Garajová (mezzosoprán) – v současnosti jedna z nejvýznamnějších interpretek písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, která svou autentičností vzbuzuje pozornost také na mezinárodní hudební scéně.

Zbyňka Šolcová (harfa) – přední česká harfenistka a skladatelka, která spolupracuje s řadou sólistů, komorních souborů i orchestrů (Jaroslav Svěcený, Virtuosi di Praga, Český národní symfonický orchestr aj.).

Valérie Zawadská (mluvené slovo) – česká herečka a jedna z nejznámějších dabérek (šestinásobná vítězka aknety TýTý v této kategorii).

 

Program:

  1. Dvořák(Biblické písně, Cigánské melodie, V národním tónu)
  2. Janáček(Moravská lidová poesie)
  3. Smetana(Večerní písně, transkripce českých skladeb pro harfu)
  4. Müller– Missa Brevis

V programu jsou obsaženy také skladby, které zazněly 9.11.2020 v rámci online koncertu projektu Evy Garajové & Miroslava Sekery, který nese název Lidová poezie v písních.

 

Termíny

  • Pá 1.10.2021, 19:00

Vstupné

na místě 220 Kč, v předprodeji 190 Kč

Místo konání

Velký sál KZ

Pořadatel

M-klub