Hrabal (křest sbírky) & Těsnohlídek ve Valmezu
Událost pořádá Nakladatelství Bílý Vigvam a M-klub Valmez

Hrabal (křest sbírky) & Těsnohlídek ve Valmezu
Křest další vigvamovské knihy je tady!
Ondřej Hrabal představí svou třetí básnickou sbírku nazvanou Přenašeči závěsů i v undergroundové galerii Prostor ve Valašském Meziříčí (ulice Stříbrná). Na akci přednese své básně také Jan Těsnohlídek ml. Pořádá M-klub Valmez.
 
O knize
Třetí sbírka Ondřeje Hrabala se jazykově rozpíná od útržkovitých záznamů po rozbujelou imaginaci vášně, obrací zejména do minulosti – té intimní v doteku s kolektivní. Zpochybňuje prastaré příběhy, ale zpochybňuje vlastně jazyk jako takový, lidskou řeč. Ve světě jeho sbírky je komunikace možná jen stěží – nerozumí si lidé mezi sebou, ale ani subjekt sám vykořeněný z tradic, příběhů, ze společnosti, vztahů i života. Subjekt, který se zmítá mezi potřebou angažovanosti a rezignace pod tíhou sebedestruktivního „pokroku“. Zbývá jen jeho paměť, ze které se vyjevují ty nejdůležitější fragmenty vzpomínek na prchavé štěstí, záchytné body jeho lidství.
 
Ondřej Hrabal
(nar. 1995) je autorem básnických sbírek Nezkoušej se usmát (JT’s, 2019), Racci (JT’s, 2020) a Přenašeči závěsů. Dále mu vyšla sbírka básní pro děti Tasemnice hledá byt (Host, 2022). Je mistrem ČR ve slam poetry za rok 2018 a působí v kapele Bartleby.
Vystudoval filozofii, anglickou filologii a aplikovaná ekonomická studia v Olomouci. Ve Španělsku a Anglii studoval filozofiii a tvůrčí psaní. Podílí se na organizaci kulturních akcí (literární festival Inverze, Letní filmová škola).
 
Jan Těsnohlídek ml.
(nar. 1987) je český spisovatel, básník, redaktor a nakladatel, pocházející z Krucemburku. Je autorem básnických sbírek Násilí bez předsudků (2009, Cena Jiřího Ortena), Rakovina (2011), Ještě je co ztratit (2013), Hlavně zachraň sebe (2016), Hranice a zdi (2018), Garum (2022) a románu ADA (2012). V roce 2017 mu vyšly sebrané spisy s názvem Básně 2005–2013 a v 2018 vyšla v Německu první samostatná zahraniční publikace, výbor z díla s názvem Astronauten.
Redakčně připravil k vydání desítky sbírek českých a slovenských autorů. Román ADA se v roce 2021 dočkal divadelního zpracování. Jeho texty byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad karma boy, přeloženy do mnoha jazyků a otištěny v českých i zahraničních časopisech a antologiích.
 
Vstupné dobrovolné

Termíny

  • Pá 31.3.2023, 19:15

Vstupné

vstupné dobrovolné

Místo konání

galerie Prostor

Pořadatel

M-klub